Biography

21. srpna 2012 v 10:18

rodné jméno - Christian Charles Philip Bale
místo narození - Pembrokeshire, Velká Británie (Wales)
datum narození - 30. ledna 1974
znamení - vodnář
stav - ženatý (od roku 2000)

Christian má 3 starší sestry, je tedy jediným synem. Miluje zvířata, stará se například o psy a kočky. Mezi jeho oblíbené sporty patří třeba plavání, snowboarding a hlavně jízda na koni. Jako malý hrál i rugby a učil se na kytaru.

V káždém filmu má jiný přízvuk, takže i po shlédnutí několika filmů stejně nepoznáte jeho skutečný přízvuk :) Je nekuřák, přestože v mnoha jeho filmech kouří. Někdy se o něm roznášejí drby o kouření, on ale tvrdí, že je čistý. Své dětství strávil v několika zemích, patří mezi ně i Portugalsko, USA a Anglie.

V televizi vystupoval již jako devítiletý (reklama). Jako počátek jeho kariéry by se dalo považovat jeho obsazení ve filmu Říše Slunce. Tehdy se hlásily necelé 4 tisícovky dětských uchazečů. Teprve 13-ti letý Christian byl na konkurzu natolik přesvědčivý, že získal hlavní roli ve filmu. Tento film nebyl žádné televizní béčko, o čemž ostatně vypovídá samotný tvůrce filmu - Steven Spielberg.

V roce 2000 Bale zářil ve filmu Americké Psycho (American Psycho) režiséra Maryho Harrona. Hlavní roli ve filmu měl původně hrát Leonardo DiCaprio, nakonec byl ale nahrazen, aby film nebyl tak finančně náročný. K této filmové adaptaci existuje kniha, kterou ovšem Bale nikdy nečetl. Scénář se mu ale natolik líbíl, že roli přijal a prohlásil, že to bude úplný opak toho, co kdy dělal.

V roce 2002 obsadil hlavní roli ve filmu Equilibrium. Je zde plno akčních scén a patří mezi filmy s největčím počtem zabitých lidí. Je to něco jako Matrix, říkají někteří...

V roce 2004 se Bale na filmové plátno navrátil v roli Trevora Reznika, hlavního hrdiny psychologického thrilleru Mechanista (The Machinist). Tuto roli přijal, protože ho prostě zaujala. Aby dosáhl určité autentičnosti, nasadil extrémní dietu, během které zhubnul cca 27 kilogramů. Z borce, kterého jsme mohli vidět před 2 roky ve filmu Equilibrium, se náhle stala chatrnná postavička o váze pouhých 55 Kg.

Po filmu Mechanista získal hlavní roli ve filmu Batman začíná (Batman Begins). Dali mu pouhých 6 měsíců jako ultimátum pro nabrání adekvátní hrubé svalové hmoty. Jak řekl, neměl to vůbec jednoduché, protože většinu své svalové hmoty ztratil a v posilovně nebyl schopen udělat ani jedno opakování ze své běžné série. Musel začít znovu. Nakonec se mu to ale podařilo, během těch 6-ti měsíců přibral neuvěřitelných 46 Kg. Zezačátku hraní byl se svým kostýmem Batmana znepokojen, připadal si celkem směšně, nepřirozeně. Jak sám řekl, v obleku se potil a z masky ho tak akorát bolela hlava. Ale co už, hrál přece Batmana. Tentokrát si Bale pročetl různé komiksovky, aby povaze Batmana lépe porozuměl.

V roce 2005 si zahrál roli Jima Luthera Davise ve filmu Drsný časy (Harsh Times). Zde hraje bývalého mariňáka, trpícího post-traumatickým stresem. Baleho zuřivost je zde k nepoznání a jde z něj strach.

V roce 2006 se objevil ve filmu Temný úsvit (Rescue Dawn), kde si zahrál roli amerického pilota sestřeleného při válce ve Vietnamu. Peckou v tomto roce byl film Dokonalý trik (The Prestige), režiséra Christophera Nolana. Tento vynikající režisér natočil ještě předtím filmy jako je Memento, Insomnie a Batman začíná. V tomto filmu si Bale zahrál po boku Hugha Jackmana. Přiběh se odehrává za starších časů, kdy se kouzelníci předháněli ve svých tricích.

V roce 2008 můžeme Baleho vidět v brilantním filmu Temný rytíř (The Dark Knight). Snad nejočekávanější film za poslední dobu. Jedná se o úspěšné pokračování filmu Batman začíná (Batman Begins).

Rok 2009 potvrzuje herecký vzestup. Možnost zahrát si hlavní roli v pokračování filmové klasiky Terminátora (Terminator Salvation) a hlavního nepřítele proti charismatickému záporákovi Johnnymu Deppovi ve filmu Veřejní nepřátelé (Public Enemies).

V roce 2010 se zahrál ve filmu Fighter, za který následně v roce 2011 vyhrál Oscara pro nejlepšího vedlejšího herce.

V roce 2012 se opět objevil v Nolanově Batmanovi a to ve filmu Temný rytíř povstal.

 


Aktuální články

Reklama